Strzelił piorun, zapaliła się obora

Strzelił piorun, zapaliła się obora

W minionym tygodniu doszło do pożaru, który spowodowany był wyładowaniem atmosferycznym.

Każdej minuty na świecie szaleje mniej więcej 2 tysiące burz, a w ciągu dnia bije w ziemię ponad 10 mln piorunów. Sezon na burze rozpoczął się także w Polsce. Niestety, są już tego pierwsze skutki. 2 czerwca w Smoryniu (gmina Frampol) piorun uderzył w stodołę. Na ratunek mieszkańcom wyruszyły 2 jednostki Państwowej Straży Pożarnej i 7 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Ich działania trwały 3,5 godziny. Przyczyną pojawienia się ognia było wyładowanie atmosferyczne, czyli uderzenie pioruna.

Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu palącej się obory. Ewakuowano również zagrożone zwierzęta – trzodę chlewną. Spłonęło 150 m2 więźby dachowej wraz z pokryciem oraz 5 ton słomy i 5 ton ziarna.

Burz z pewnością nie wolno lekceważyć. To śmiercionośny żywioł, nad którym człowiek nie jest w stanie zapanować. Można jednak, stosując kilka najprostszych zasad, uchronić się przed niszczycielską potęgą piorunów. Jeśli jesteśmy w domu, a zaczyna grzmieć, natychmiast zamknijmy okna i odłączmy wszystkie urządzenia z sieci energetycznej. Pamiętajmy, że trzeba to koniecznie zrobić także z anteną satelitarną. Jeśli wypoczywamy nad wodą, oddalmy się od jeziora czy morza, bo woda najlepiej przewodzi prąd. Nie zbliżajmy się także do metalowych urządzeń i nie chowajmy pod drzewami. Jeśli jedziemy samochodem podczas burzy, musimy się zatrzymać w bezpiecznym miejscu z dala od drzew, rusztowań i słupów energetycznych. Jest to najbezpieczniejsze schronienie, bo jego karoseria odbija prąd. Jeśli burza zaskoczy cię na otwartej przestrzeni np. na łące, nie chowaj się pod drzewami. Kucnij, złącz nogi i usiądź na plecaku lub zwiniętym ubraniu, nie na gołej ziemi. Najlepiej schroń się w rowie, by nie być najwyższym punktem w okolicy.

Jeśli chodzi o budynki mieszkalne i gospodarcze, na ochronę przed piorunem powinien się składać piorunochron, czyli zewnętrzna instalacja odgromowa i dodatkowo zabezpieczenia wewnętrzne. Piorunochron ma przyjąć uderzenie i bezpiecznie odprowadzić prąd piorunowy do ziemi. Zadaniem znajdujących się wewnątrz domu połączeń wyrównawczych i aparatury jest natomiast ochrona instalacji elektrycznej i informatycznej oraz podłączonych do niej urządzeń elektronicznych przed przepięciami pochodzenia atmosferycznego i łączeniowymi, które po uderzeniu pioruna mogą powstać w elektrycznej sieci zasilającej.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.