Krystyna Deryło- główny

- Reklama -

Strzelił piorun, zapaliła się obora

Strzelił piorun, zapaliła się obora

W minionym tygodniu doszło do pożaru, który spowodowany był wyładowaniem atmosferycznym.

Każdej minuty na świecie szaleje mniej więcej 2 tysiące burz, a w ciągu dnia bije w ziemię ponad 10 mln piorunów. Sezon na burze rozpoczął się także w Polsce. Niestety, są już tego pierwsze skutki. 2 czerwca w Smoryniu (gmina Frampol) piorun uderzył w stodołę. Na ratunek mieszkańcom wyruszyły 2 jednostki Państwowej Straży Pożarnej i 7 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Ich działania trwały 3,5 godziny. Przyczyną pojawienia się ognia było wyładowanie atmosferyczne, czyli uderzenie pioruna.

- Reklama -

Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu palącej się obory. Ewakuowano również zagrożone zwierzęta – trzodę chlewną. Spłonęło 150 m2 więźby dachowej wraz z pokryciem oraz 5 ton słomy i 5 ton ziarna.

Burz z pewnością nie wolno lekceważyć. To śmiercionośny żywioł, nad którym człowiek nie jest w stanie zapanować. Można jednak, stosując kilka najprostszych zasad, uchronić się przed niszczycielską potęgą piorunów. Jeśli jesteśmy w domu, a zaczyna grzmieć, natychmiast zamknijmy okna i odłączmy wszystkie urządzenia z sieci energetycznej. Pamiętajmy, że trzeba to koniecznie zrobić także z anteną satelitarną. Jeśli wypoczywamy nad wodą, oddalmy się od jeziora czy morza, bo woda najlepiej przewodzi prąd. Nie zbliżajmy się także do metalowych urządzeń i nie chowajmy pod drzewami. Jeśli jedziemy samochodem podczas burzy, musimy się zatrzymać w bezpiecznym miejscu z dala od drzew, rusztowań i słupów energetycznych. Jest to najbezpieczniejsze schronienie, bo jego karoseria odbija prąd. Jeśli burza zaskoczy cię na otwartej przestrzeni np. na łące, nie chowaj się pod drzewami. Kucnij, złącz nogi i usiądź na plecaku lub zwiniętym ubraniu, nie na gołej ziemi. Najlepiej schroń się w rowie, by nie być najwyższym punktem w okolicy.

Jeśli chodzi o budynki mieszkalne i gospodarcze, na ochronę przed piorunem powinien się składać piorunochron, czyli zewnętrzna instalacja odgromowa i dodatkowo zabezpieczenia wewnętrzne. Piorunochron ma przyjąć uderzenie i bezpiecznie odprowadzić prąd piorunowy do ziemi. Zadaniem znajdujących się wewnątrz domu połączeń wyrównawczych i aparatury jest natomiast ochrona instalacji elektrycznej i informatycznej oraz podłączonych do niej urządzeń elektronicznych przed przepięciami pochodzenia atmosferycznego i łączeniowymi, które po uderzeniu pioruna mogą powstać w elektrycznej sieci zasilającej.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.