kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Tarnogrodzie (zdjęcia)

W Tarnogrodzie trwa dwudniowe wydarzenie upamiętniające 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Uczczono pamięć ofiar pacyfikacji kopalni "Wujek".

- Reklama -

13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej został wprowadzony stan wojenny. 18 i 19 grudnia 2021 roku w Tarnogrodzie została uczczona 40. rocznica tego wydarzenia.

toyota Yaris

– Dziś obchodzimy 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i mamy tę przyjemność, że w sobotę i niedzielę w Tarnogrodzie odbywają się centralne wojewódzkie obchody tej rocznicy, a dodatkowo wspominamy dzisiaj pacyfikację kopalni „Wujek”, gdzie za wolność zginął nasz krajan Krzysztof Giza – mówi Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu.

Krzysztof Giza urodził się w Tarnogrodzie. Kiedy dorósł, wyjechał do Katowic w poszukiwaniu pracy. Od 14 do 16 grudnia 1981 roku na terenie kopalni brał udział w strajku okupacyjnym, który wybuchł na znak sprzeciwu wobec wprowadzenia stanu wojennego. 16 grudnia 1981 roku podczas pacyfikacji KWK „Wujek” przez oddziały MO i ZOMO został śmiertelnie ranny. Postrzelony z broni maszynowej. Jeden pocisk trafił go w lewą rękę, a drugi w szyję.

– Mieszkaliśmy w Rybniku i z gazety dowiedzieliśmy się o śmierci górników na Śląsku. Moja mama wpadła w płacz i jak każda matka powiedziała, że na pewno coś stało się Krzyśkowi. Później dodała, że zbieramy się i jedziemy do Katowic, zobaczyć co się stało. Kiedy przyjechaliśmy pod krzyż, zobaczyliśmy imię i nazwisko brata pośród tych, co zginęli – opowiada Małgorzata Cierkos, siostra Krzysztofa Gizy. – Każdego dnia, modląc się, wspominam go. To jest żywa pamięć. Przy każdej rocznicy jest to tragedia przeżywana na nowo. Kiedy zbliża się 13 grudnia, to my w domu przeżywamy to od nowa, wyobrażam go sobie leżącego z przestrzeloną szyją – dodaje.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

W tym roku organizatorzy kładli szczególny nacisk na edukację młodego pokolenia, między innymi poprzez zorganizowanie rekonstrukcji historycznej.

– Wspominanie tragicznych wydarzeń w historii Polski ma szczególne znaczenie. Uczą nas one tego, żeby nie popełniać tych samych błędów. Dzięki nim możemy brać pod uwagę to, co działo się kiedyś i wyciągać wnioski na przyszłość – podkreśla burmistrz Tarnogrodu.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.