- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Tarnogrodzie (zdjęcia)

W Tarnogrodzie trwa dwudniowe wydarzenie upamiętniające 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Uczczono pamięć ofiar pacyfikacji kopalni "Wujek".

13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej został wprowadzony stan wojenny. 18 i 19 grudnia 2021 roku w Tarnogrodzie została uczczona 40. rocznica tego wydarzenia.

– Dziś obchodzimy 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i mamy tę przyjemność, że w sobotę i niedzielę w Tarnogrodzie odbywają się centralne wojewódzkie obchody tej rocznicy, a dodatkowo wspominamy dzisiaj pacyfikację kopalni „Wujek”, gdzie za wolność zginął nasz krajan Krzysztof Giza – mówi Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu.

Krzysztof Giza urodził się w Tarnogrodzie. Kiedy dorósł, wyjechał do Katowic w poszukiwaniu pracy. Od 14 do 16 grudnia 1981 roku na terenie kopalni brał udział w strajku okupacyjnym, który wybuchł na znak sprzeciwu wobec wprowadzenia stanu wojennego. 16 grudnia 1981 roku podczas pacyfikacji KWK „Wujek” przez oddziały MO i ZOMO został śmiertelnie ranny. Postrzelony z broni maszynowej. Jeden pocisk trafił go w lewą rękę, a drugi w szyję.

- Reklama -

– Mieszkaliśmy w Rybniku i z gazety dowiedzieliśmy się o śmierci górników na Śląsku. Moja mama wpadła w płacz i jak każda matka powiedziała, że na pewno coś stało się Krzyśkowi. Później dodała, że zbieramy się i jedziemy do Katowic, zobaczyć co się stało. Kiedy przyjechaliśmy pod krzyż, zobaczyliśmy imię i nazwisko brata pośród tych, co zginęli – opowiada Małgorzata Cierkos, siostra Krzysztofa Gizy. – Każdego dnia, modląc się, wspominam go. To jest żywa pamięć. Przy każdej rocznicy jest to tragedia przeżywana na nowo. Kiedy zbliża się 13 grudnia, to my w domu przeżywamy to od nowa, wyobrażam go sobie leżącego z przestrzeloną szyją – dodaje.

W tym roku organizatorzy kładli szczególny nacisk na edukację młodego pokolenia, między innymi poprzez zorganizowanie rekonstrukcji historycznej.

– Wspominanie tragicznych wydarzeń w historii Polski ma szczególne znaczenie. Uczą nas one tego, żeby nie popełniać tych samych błędów. Dzięki nim możemy brać pod uwagę to, co działo się kiedyś i wyciągać wnioski na przyszłość – podkreśla burmistrz Tarnogrodu.

 

 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.