- Reklama -

- Reklama -

3 maja w Goraju

Modlitwa za ojczyznę i akompaniament Orkiestry Dętej towarzyszyły gminnym obchodom 228 rocznicy Narodowego Święta 3 maja w Goraju. Mocnym akcentem była homilia ks. Tadeusza Bastrzyka.

Uroczystości obchodów uchwalenia konstytucji w  gminie Goraj rozpoczęły się od przemarszu spod budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju na Rynek 600 – lecia w Goraju. Patriotyczna część obchodów rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych w czasie II wojny światowej pod którym zostały zapalone znicze i złożone wieńce. Następnie w asyście pocztów sztandarowych i orkiestry wszyscy uczestnicy na czele z  wójtem – Antonim Łukasikiem, Przewodniczącym Rady Gminy – Stanisławem Kapicą oraz mieszkańcami naszej gminy udali się do kościoła św. Bartłomieja w Goraju, gdzie również zostały złożone wieńce pod dzwonnicą kościoła. Licznie stawiły się jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy, które zawsze integrują się podczas uroczystości patriotycznych. Co roku 4 maja w dzień Świętego Floriana strażacy mają swoje święto.

Tradycyjnie została odprawiona uroczysta msza święta w intencji ojczyzny. Homilię wygłosił ks. Tadeusz Bastrzyk, który poruszył problem patriotyzmu w odniesieniu do otaczającej nas rzeczywistości. Przypomniał zebranym, że 3 Maja to także uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, nawiązał do bogatej historii naszej miejscowości, która zobowiązuje mieszkańców do podjęcia starań o odzyskanie praw miejskich. Szczególnie doniosły charakter liturgii podkreślał śpiew Chóru Parafialnego oraz Gminna Orkiestra Dęta.

- Reklama -

Po mszy świętej przedstawiciele stowarzyszenia „Goraj 1377” rozdawali ulotkę promującą

miejscowość, która zawierała rys historyczny, najważniejsze daty i nawiązała do odzyskania praw miejskich, które Goraj utracił w 1869 roku w wyniku represji carskich za udział mieszkańców gminy Goraj w powstaniu styczniowym.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.