Automax

3 maja w Goraju

Modlitwa za ojczyznę i akompaniament Orkiestry Dętej towarzyszyły gminnym obchodom 228 rocznicy Narodowego Święta 3 maja w Goraju. Mocnym akcentem była homilia ks. Tadeusza Bastrzyka.

Uroczystości obchodów uchwalenia konstytucji w  gminie Goraj rozpoczęły się od przemarszu spod budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju na Rynek 600 – lecia w Goraju. Patriotyczna część obchodów rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych w czasie II wojny światowej pod którym zostały zapalone znicze i złożone wieńce. Następnie w asyście pocztów sztandarowych i orkiestry wszyscy uczestnicy na czele z  wójtem – Antonim Łukasikiem, Przewodniczącym Rady Gminy – Stanisławem Kapicą oraz mieszkańcami naszej gminy udali się do kościoła św. Bartłomieja w Goraju, gdzie również zostały złożone wieńce pod dzwonnicą kościoła. Licznie stawiły się jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy, które zawsze integrują się podczas uroczystości patriotycznych. Co roku 4 maja w dzień Świętego Floriana strażacy mają swoje święto.

Tradycyjnie została odprawiona uroczysta msza święta w intencji ojczyzny. Homilię wygłosił ks. Tadeusz Bastrzyk, który poruszył problem patriotyzmu w odniesieniu do otaczającej nas rzeczywistości. Przypomniał zebranym, że 3 Maja to także uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, nawiązał do bogatej historii naszej miejscowości, która zobowiązuje mieszkańców do podjęcia starań o odzyskanie praw miejskich. Szczególnie doniosły charakter liturgii podkreślał śpiew Chóru Parafialnego oraz Gminna Orkiestra Dęta.

Po mszy świętej przedstawiciele stowarzyszenia „Goraj 1377” rozdawali ulotkę promującą

miejscowość, która zawierała rys historyczny, najważniejsze daty i nawiązała do odzyskania praw miejskich, które Goraj utracił w 1869 roku w wyniku represji carskich za udział mieszkańców gminy Goraj w powstaniu styczniowym.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.