- Reklama -

- Reklama -

227. rocznica uchwalenia Konstytucji w Biszczy

- Reklama -

Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, składanie wieńców pod pomnikiem legionistów, okolicznościowa akademia – tak w skrócie wyglądały obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Biszczy.

  227. rocznicę Konstytucji 3 Maja w Biszczy obchodzono bardzo uroczyście. Najpierw mieszkańcy modlili się w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym. Następnie, w asyście Gminnej Orkiestry Dętej, przemaszerowali pod Pomnik Legionistów, gdzie po odegraniu hymnu delegacje organizacji, szkół, OSP i zespołów śpiewaczych z terenu gminy złożyli wieńce pod pomnikiem. Biało- czerwone symboliczne wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów w Biszczy, rady gminy Biszcza, Urzędu Gminy, dzieci, młodzieży i pracowników szkół z Biszczy, Bukowiny i Gozdu Lipińskiego, pracowników Banku Spółdzielczego w Biszczy, Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Biszczy, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Kół Gospodyń Wiejskich z Gozdu Lipińskiego, Biszczy I, Biszczy II i Bukowiny, zarządy gminne PiS-u i PSL-u, uczestników i pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz Szwadronu Kawalerii im. 3. Pułku Ułanów Śląskich.

toyota Yaris

Podczas uroczystości głos zabrał wójt gminy Zbigniew Pyczko, który przypomniał historię odzyskania przez Polskę Niepodległości. – 3 maja 1791 roku dla narodu polskiego był i pozostanie dniem świętości. W roku jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, obchodzimy 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji, będącej fundamentem nowoczesnego państwa i wzorem czynu patriotycznego Polaków. Konstytucja 3 maja udowodniła, że zgoda, determinacja i odpowiedzialność  za własne państwo mogą zwyciężyć nawet wówczas, kiedy wśród obywateli znajdują się przeciwnicy słusznych i niezbędnych reform – odczytał fragment odezwy wojewódzkiego Komitetu Organizacyjnego obchodów 3 maja. – Dzisiaj wiele dobrego dzieje się w naszej Ojczyźnie. Rząd wprowadza nowe programy wspierające rodzinę, pojawiają się dodatkowe środki na inwestycje, w tym infrastrukturę drogową. Dzięki inwestycjom ze środków rządowych i unijnych zmieniają się polskie miasta i wioski – mówił do zebranych. Wójt Pyczko przypomniał, że także samorząd gminy Biszcza korzysta z takich możliwości. Wymienił inwestycje, które są już za chwilę będą realizowane, m.in. modernizacja sieci wodno-kanalizacyjnej, montaż odnawialnych źródeł energii, remont Gminnego Ośrodka Kultury czy przebudowy dróg.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

– Chcę podkreślić, że samorząd w naszej gminie, tak jak i w całej Polsce, to przede wszystkim służba mieszkańcom na szerokim polu działania. To inwestycje w bezpieczeństwo, edukację, ochronę zdrowia, opiekę społeczna. to także załatwianie zwykłych, obywatelskich spraw codziennych. Mówię o tym, żeby podkreślić, że można zrobić wiele, jeżeli jest zrozumienie, zgoda i konstruktywna, merytoryczna współpraca. Za tą współpracę trzeba dziś podziękować. Podziękować urzędnikom, organizacjom społecznym, zakładom pracy, przedsiębiorcom, rolnikom, instytucjom, z którymi na co dzień jest nam dane współpracować – dodał. – Czy my, mieszkańcy gminy, możemy lepiej wyrazić swój patriotyzm, niż przez obecność w tym miejscu? Czy z każdym rokiem liczniejsze flagi państwowe, zdobiące nasze domy, nie świadczą o naszej więzi z Ojczyzną i jej historią? Czy dbałość o dobro wspólne, religię i ojczysty język, poznawanie historii i pamięć o bohaterach nie mówią o tożsamości narodowej? Tak, te elementy stanowią o tym, że jesteśmy wspólnotą, wspólnotą gminy, powiatu, województwa, Polskim narodem. Narodem, który pragnie być mocnym ogniwem Unii Europejskiej. narodem, który jest dumny ze swoich dokonań, swojej historii, swoich synów, którzy rozsławili swoją Ojczyznę – kontynuował.

Zbigniew Pyczko zachęcał także mieszkańców gminy do udziału w uroczystościach patriotycznych, które w tym szczególnym roku będą obchodzone w gminie. – Nie żałujmy poświęconego czasu, czasu wolności, która jest dana. A przez to ubogacimy swoje duchowe dziedzictwo. Poprzez taki udział będziemy dziękować także tym, którzy za Ojczyznę oddawali swoje życie. Zapiszmy się wszyscy w taki sposób na kartach historii naszej Małej Ojczyzny – podsumował.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.