- Reklama -

227 lat temu Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 maja

Był to drugi taki na świecie i pierwszy w Europie akt prawny. Regulował on ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, zmniejszając w ten sposób największe nadużycia pańszczyzny. Już cztery lata później Rzeczpospolita straciła niepodległość, jednak Konstytucja pozostała symbolem przemian, na jakie chcieli zdecydować się polscy patrioci.

Jak co roku we Frampolu odbyły się uroczystości upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Spod budynku Urzędu Miejskiego poczet flagowy, poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy przeszli do kościoła p.w. Św. Jana Nepomucena i Matki Bożej Szkaplerznej. Przemarsz prowadziła Gminna Orkiestra Dęta M-GOK, a uroczystą Mszę Św. w intencji Ojczyzny odprawił ks. proboszcz Andrzej Stefanek. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił Chór Mieszany Parafii i M-GOK z Frampola.

- Reklama -

Po Mszy św. uczestnicy udali się pod pomnik upamiętniający Odzyskanie Niepodległości. Przy pomniku wartę honorową pełnili harcerze z drużyny harcerskiej w Samorządowym Zespole Szkolnym we Frampolu. Wieńce i wiązanki kwiatów składały delegacje: samorządu Gminy Frampol, samorządu Frampola, Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół w Radzięcinie, delegacje SZS we Frampolu, SP w Woli Radzięckiej i SP w Teodorówce.
Po części oficjalnej uczestnicy obchodów mogli wziąć udział w koncercie zorganizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Na rynku zebranych powitał Dyrektor M-GOK Kazimierz Oszust. Przed mieszkańcami wystąpili: kapela „STAH” z Werbkowic, Chór Mieszany z Frampola i Gminna Orkiestra Dęta.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.