200 tysięcy na posterunek

W gminie Księżpol wkrótce będzie posterunek. To decyzja radnych i kierownictwa policji. Samorząd już wybrał lokalizację i przeznaczył pieniądze na remont budynku.

Wprawdzie budynek dawnej „agronomówki”, w którym ma być zlokalizowany posterunek policji w Księżpolu, nadal będzie należał do gminy, dysponować nim będą funkcjonariusze policji. Samorząd już zabezpieczył środki na jego remont. Jeszcze w tym roku na ten cel będzie wydane 200 tys. zł.

W kwietniu radni gminy wyrazili pozytywną opinię na temat utworzenia w gminie posterunku. Różne głosy – i „za”, i „przeciw” – dochodziły natomiast ze strony mieszkańców.  Mówiło się, że gmina Księżpol i tak jest bezpieczna, a w sąsiedniej Biszczy jest o wiele większa przestępczość i nie ma pomysłu przywrócenia posterunku policji. – Tworzymy posterunek po to, by zwiększyć poczucie bezpieczeństwa – mówili podczas konsultacji społecznych policjanci.

Skąd propozycja powrotu mundurowych do gmin? Kilka lat temu zlikwidowanych zostało 8 posterunków policji w naszym powiecie, tj.: w Aleksandrowie, Tereszpolu, Biszczy, Księżpolu, Łukowej, Obszy, Turobinie i Goraju. Pozostały natomiast posterunki w Józefowie, Tarnogrodzie, Potoku Górnym, Frampolu. Teraz w całym kraju odwróciła się tendencja narzucona przez poprzedni rząd, kiedy likwidowano posterunki. Obecnie kierunek jest odwrotny, powstają pomysły przywrócenia części placówek w mniejszych miejscowościach. Podobnie stało się także na terenie powiatu biłgorajskiego. – Od początku kilku wójtów było zainteresowanych utworzeniem posterunku, m.in. wójt Rębacz. Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju miała za zadanie zweryfikować, czy jest potrzeba tworzenia takich posterunków. W pierwszej kolejności wytypowano Obszę i Turobin z uwagi na oddalenie tych placówek. W dalszym ciągu nie wykluczaliśmy innych lokalizacji. Były rozmowy w Goraju, Tereszpolu, Aleksandrowie. Ostatecznie pozytywne opinie zapadły co do Obszy, Turobina i Księżpola – mówił podczas konsultacji biłgorajski komendant. Posterunki policji, ze względu na odległość od Biłgoraja, mają powrócić także do gminy Obsza i Turobin.

Przywrócenie posterunków następuje w kilku etapach. Najpierw swoją opinię wyraża Komenda Powiatowa Policji, następnie oceniane jest zagrożenie w danej gminie i możliwości przywrócenia ze stanu osobowego policjantów. Ważna jest także infrastruktura lokalowa. Pewne kroki zostały już zrobione. Była komisja z Komendy Wojewódzkiej, która zweryfikowała propozycje lokalizacji. Teraz samorząd przekazał środki na remont budynku.

Posterunek w Księżpolu będzie zlokalizowany w budynku tak zwanej agronomówki, wis a wis budynku Urzędu Gminy. Jak podkreślał wójt Lech Rębacz, obiekt nadal będzie własnością gminy. Zapytany o koszt utrzymania obiektu stwierdził, że jeszcze nie są one oszacowane.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.