- Reklama -

- Reklama -

20 lat Lubelskiego w Unii Europejskiej – co nam się udało?

promowane

- Reklama -

Ostatnie dwadzieścia lat to czas dynamicznego wzrostu i rozwoju społeczno-gospodarczego. Dzięki obecności na wspólnym europejskim rynku polskie produkty mogą bez przeszkód trafiać na rynki państw Wspólnoty i śmiało konkurować jakością z innymi produktami europejskimi. Dowód osobisty pozwala nam swobodnie przekraczać granice państw w strefie Schengen. Ale co najważniejsze, dzięki energii, wewnętrznej determinacji i wsparciu funduszy europejskich możemy realizować nasze pasje i ambicje, zwiększać dobrobyt i zmieniać nasze otoczenie na lepsze miejsce do życia. Takich przykładów w naszym województwie jest wiele.

urząd MArszałkowski projekt
Dworzec Lublin (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, autor zdjęcia: Waldemar Michalski)

Dworzec Lublin to od stycznia tego roku nowa wizytówka województwa lubelskiego, a w szczególności jego stolicy. Nowoczesny budynek zachwyca nie tylko swoją architekturą, za co otrzymał już kilka nagród, ale również wykorzystaniem inteligentnych systemów zarządzania obiektem i OZE. Jest samowystarczalny energetycznie. To symbol postępu, nowoczesności i troski o środowisko.

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, autor zdjęcia: Marcin Tarkowski)

Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych dokończyliśmy budowę Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Jest to miejsce pełne energii, które łączy wiele funkcji. To nie tyko największa i najnowocześniejsza sala widowiskowa w całym naszym województwie, ale także miejsce, które mieści Teatr im. Andersena, salę kinową, przestrzeń wystawienniczą oraz księgarnie. Na placu teatralnym przed budynkiem pulsuje życie miasta – jest to miejsce spotkań, koncertów i imprez plenerowych.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Zbudowaliśmy drogi szybkiego ruchu S17 i S19, dzięki którym możemy swobodnie podróżować do Warszawy i Rzeszowa. Rozbudowaliśmy również system połączeń powiatowych w całym województwie, dzięki czemu łatwiej nam docierać do pracy, szkół i placówek zdrowotnych.

Wyremontowana droga powiatowa w miejscowości Puławy, w powiecie lubelskim (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, autor zdjęć: Jan Jakub Smarczewski)

Lublin i cały region doczekał się również „okna na świat” czyli Portu Lotniczego. Lotnisko Lublin stworzyło możliwości dla rozwoju turystyki, biznesu i handlu. Dzięki lepszej dostępności regionu, firmy lokalne mają możliwość do rozwoju na rynkach międzynarodowych. Lotnisko przyczynia się do zwiększenia inwestycji zagranicznych oraz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Stałe połączenie z lotniskami Europy ułatwia dostęp do podróży międzynarodowych mieszkańcom całego regionu.

Port Lotniczy Lublin (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, autor zdjęcia: Marcin Tarkowski)

Takie zmiany widzimy w całej Polsce. Charakterystyczne tablice z unijną flagą informujące o dofinansowaniu z funduszy europejskich, które z początku obserwowaliśmy z zaciekawieniem, wtopiły się już w krajobraz. Widzimy je, podróżując nowoczesnymi, szerokimi drogami łączącymi miasta i miasteczka, w których mieszkamy. Widzimy je, odwiedzając przychodnie zdrowia czy szpitale powiatowe, w których powstały nowoczesne sale. Widzimy je, odprowadzając dzieci do wyremontowanych, energooszczędnych i doposażonych w pomoce naukowe szkół. To już ćwierć miliona inwestycji o łącznej wartości ponad biliona złotych!

W samym województwie lubelskim w ciągu ostatnich 20 lat z programów regionalnych zrealizowaliśmy 12 tys. projektów za miliardy złotych.

Chcesz wiedzieć, ile z nich zostało zrealizowanych w miejscu, w którym mieszkasz obecnie, z którego pochodzisz lub w którym uczysz się czy pracujesz? Możesz to sprawdzić na: mapadotacji.gov.pl.

W tym miejscu sprawdzisz, jakie inwestycje zostały zrealizowane przy wsparciu funduszy europejskich w naszym powiecie: mapadotacji.gov.pl/projekty.

Możesz wyszukiwać projekty po kategoriach tematycznych (rozwój firm, turystyka, kultura, innowacje), a nawet nazwie beneficjenta czy konkretnego projektu.

Za nami już 20 lat, ale przed nami o wiele, wiele więcej. Jedno jest pewne. Dobrze, że jesteśmy razem.

***

Planujesz realizację własnego projektu? Skorzystaj ze wsparcia Funduszy Europejskich! Możliwości jest naprawdę wiele – sprawdź, na jakie wsparcie Ty możesz liczyć! Na Portal Funduszy Europejskich znajdziesz dostępną ofertę.

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na projekt, poszukaj inspiracji na stronie www.mapadotacji.gov.pl . Znajdziesz tam ponad ćwierć miliona gotowych pomysłów z całego kraju, które mogą Ci pomóc przy tworzeniu własnego projektu.

- Reklama -

1 komentarz
  1. zxc mówi

    Propaganda jak w PRL. Dzięki partii wybudowaliśmy basen, dzięki partii wybudowaliśmy szkoły.

    Nikt nie mówi co dalej, jak Unia ma wyglądać, zamiast tego wydaje się pieniądze na samoreklamę, koncerty itp. Ile przy okazji tego emituje się CO2? Taki koncert to tony przewiezionego sprzętu. Można się bez tego obejść? Można, ale jak widać ograniczać siebie mają zwyczajni ludzie, urzędnicy mają to w czterech literach.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.