- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

18 tys. zł brutto dla starosty

Starosta będzie zarabiał więcej. Niemal każdy z samorządów obecnie musi podnieść wynagrodzenie wójta, burmistrza czy starosty ze względu na zmianę przepisów odgórnych. Starosta będzie zarabiał 18 tys. zł brutto. Zadeklarował, że część pieniędzy przeznaczy na stypendia dla uzdolnionej młodzieży.

Decyzja o ustaleniu wynagrodzenia zapadła 22 grudnia podczas obrad Sesji Rady Powiatu.

Na wynagrodzenie starosty składają się następujące elementy:

 • wynagrodzenie zasadnicze – 9 500 zł brutto
 • dodatek funkcyjny – 3 050 zł brutto
 • dodatek specjalny w wysokości 30% łącznie kwoty wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego – 3 765 zł
 • dodatek z a wieloletnią pracę w wysokości 18% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, a z dniem 1 sierpnia 2022 r. – 19% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, wzrastający w każdym roku o 1% do 20% po dwudziestu latach pracy.

Staroście przysługuje również nagroda jubileuszowe, dodatkowe wynagrodzenie roczne i odprawy.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, wyrównanie od dnia 1 sierpnia 2021 r.

- Reklama -

Dotychczasowe wynagrodzenie starosty Szarlipa zostało ustalone w grudniu 2018 roku. Niedawno znowelizowano przepisy na mocy których ustalane jest wynagrodzenie. W ich myśli Rada mogła ustali maksymalne wynagrodzenie które wynosiłoby: wynagrodzenie zasadnicze – 10  430  zł; dodatek funkcyjny – 3 450 zł; dodatek specjalny – (30% z sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego) – 4 164 zł oraz dodatek za wieloletnią wysługę lat.

Radni uchwałę podjęli jednogłośnie. Starosta będzie zarabiał 18 tys. zł brutto. Wyrównaniu zostanie mu wypłacone od sierpnia br.

Dziękuję za podjęcie tej uchwały. Temat pieniędzy to jest temat, który jest w tej kwestii zainteresowania mieszkańców. Jesteśmy osobami publicznymi i pobieramy wynagrodzenie z podatków, więc uważam, że informacja mieszkańcom się należy. Żeby było precyzyjnie. Po podwyżce łączna kwota będzie to około 18 tys. brutto, od tego potrącane są oczywiście podatki. Chcę podziękować radnym za jednogłośne podjęcie uchwały. Jest to racjonalne podejście, bo nie jest to maksymalna kwota przewidziana przez ustawodawcę. Powiat to samorząd wyższego szczebla, a więc wypośrodkowanie i wyważenie tej kwoty jest racjonalnym podejściem – mówił Andrzej Szarlip. 

Starosta zadeklarował, że część kwoty chce przeznaczać na cele społeczne. W planach ma wsparcie Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Środki miałyby od stycznia trafić na stypendia dla młodzieży uzyskującej sukcesy w dziedzinie historii XX wieku oraz historii lokalnej.

Chciałbym zadeklarować, że będę zostawiał dla siebie minimalną kwotę przewidzianą przez ustawodawcę. Natomiast różnicę pomiędzy tą kwotą minimalną przewidzianą przez ustawodawcę, a tą uchwaloną przez radę od stycznia będę przekazywać na cele charytatywne. Jestem już po rozmowach z przedstawicielami fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, w ramach której są organizowane stypendia dla uzdolnionej młodzieży – mówił.

- Reklama -

- Reklama -

3 Komentarze
 1. Tommy mówi

  Taaaa już napewno. Tani populizm.

 2. Zbigniew mówi

  Pokazówka na całego😊 Ale Panie Starosto tu już nawet święcona woda nie pomoże… następnej kadencji już nie będzie…

 3. Piotr mówi

  Stołek się pali to trzeba robić pokazówki.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.