- Reklama -

- Reklama -

17 września – pamiętamy

Upamiętniliśmy 80. rocznicę zbrojnej napaści, dokonanej 17 września 1939 roku przez ZSRR na Polskę. Obchody odbyły się we wtorek 17 września pod Krzyżem Katyńskim na cmentarzu przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju.

- Reklama -

W uroczystościach wzięły udział organizacje kombatanckie, poczty sztandarowe, delegacje z instytucji i zakładów pracy. Powiat biłgorajski reprezentowali starosta Andrzej Szarlip oraz etatowy członek Zarządu Beata Strzałka. Na uroczystość licznie przybyła młodzież szkolna. Obecny był również podsekretarz w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Uroczystość rozpoczęto Mszą św. Była również część artystyczna.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Warto pamiętać, że na mocy tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow z dnia 23 sierpnia 1939 roku ZSRR zobowiązał się do zbrojnego wystąpienia przeciw Polsce w sytuacji, gdyby III Rzesza znalazła się w stanie wojny z Polską. Przygotowania do inwazji na Polskę ZSRR rozpoczął już pod koniec sierpnia 1939. Łącznie siły pierwszego rzutu ZSRR do uderzenia na Polskę obejmowały ok. 620 tys. żołnierzy, 4,7 tys. czołgów i 3,3 tys. samolotów. Jednostki te posiadały prawie dwa razy więcej czołgów niż Wehrmacht w dniu 1 września 1939 i dwa razy tyle samolotów bojowych, co Luftwaffe na froncie polskim. 17 września 1939 roku, kiedy polskie armie ciągle jeszcze walczyły z Niemcami, o świcie Armia Czerwona, łamiąc pakt o nieagresji, zaatakowała Polskę.

Oficjalnym pretekstem agresji było niezgodne z prawdą oświadczenie, zawarte w nocie dyplomatycznej z nocy 17 września o rozpadzie państwa polskiego, ucieczce rządu polskiego, konieczności ochrony mienia i życia zamieszkujących wschodnie tereny polskie Ukraińców i Białorusinów oraz uwalnianie ludu polskiego od wojny. ZSRR uznał również wszystkie układy zawarte z Polską (w tym traktat ryski z 1921 roku i pakt o nieagresji z 1932 roku) za nieobowiązujące, bo zawarte zostały z już nieistniejącym państwem, był to również pretekst, by odmawiać wziętym do niewoli polskim żołnierzom statusu jeńców wojennych.

Młodzież przedstawiła krótką część artystyczną. Następnie uczestnicy złożyli kwiaty pod Krzyżem Katyńskim.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.