karczma na woli_wesela

- Reklama -

- Reklama -

11. listopada w Biłgoraju (FOTO/VIDEO)

To jedno z najważniejszych świąt państwowych w Polsce. W Biłgoraju wcześnie rano zebrały się poczty sztandarowe i delegacje. W kościele pw. Trójcy Świętej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny była wspólna modlitwa i uroczystości przy obelisku z tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Reklama -

Uroczystą mszą świętą w parafii WNMP w Biłgoraju celebrowaną przez ks. dr. Zbigniewa Jacuńskiego rozpoczęły się obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Nie da się myśleć o Ojczyźnie bez myślenia o sobie, tak jak nie da się myśleć o rodzinie bez uwzględnienia siebie i własnej odpowiedzialności za rodzinę. Ta ścisła zależność naszego losu i losu Ojczyzny oblicza naszego życia i oblicza życia naszego narodu nie jest czymś odkrywczym. Już poeta rodzimy Adam Mickiewicz pisał w Księdze Narodu Polskiego i  Pielgrzymstwa Polskiego: „O ile polepszycie i powiększycie duszę waszą, o tyle polepszycie prawa wasze i powiększycie granice wasze”mówił ksiądz Zbigniew Jacuński.

Ks. dr. Zbigniew Jacuński pod koniec mszy mówił również o zbiorze  Poezji Stanu Wojennego 81-82 wydanej na podstawie grypsów więźniów. Są to utwory inspirowane polskimi kolędami, a odnoszące się do sytuacji uciemiężenia Polski i Polaków. 

Kapłan wręczył tomik poezji  poseł na Sejm RP Beacie Strzałce :

-Pani Poseł czcigodna i zacna, która reprezentuje Rzeczpospolitą Najjaśniejszą proszę niech twoje dłonie przyjmą ten dar z tego ołtarza i proszę gdziekolwiek będziecie, gdzie będzie wigilia, proszę zaśpiewać i przekazywać dalej jak 40 lat w stanie wojennym Polska chciała odzyskać wolność – mówił ksiądz Zbigniew.

 

Po mszy świętej odbyła się oficjalna część uroczystości, która zainicjowana została podniesieniem flagi na masz – maszt który został wykonany w ramach projektu „Pod Biało-Czerwoną” pod honorowym patronatem prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Maszt został ustawiony obok pomnika bohaterów powstania listopadowego.

 

Następnie historyk  dr Adam Balicki wygłosił przemówienie okolicznościowe dotyczące odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

 

- Reklama -

– Obchodzimy dziś 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. 11 listopada wpisał się na trwałe w świadomość Polaków. Jest to święto radosne, w którym upamiętniamy chwile, kiedy po 123 latach mroków niewoli, mroków zaborów Polska wróciła na mapę polityczną Europy. Ale jest to dzień w którym też powinniśmy się zastanowić, co sprawiło, że bardzo silne państwo, potęga polityczna w XVI- XVII wieku nagle tą suwerenność utraciło. Jest to też czas, w którym powinniśmy być wdzięczni naszym przodkom, którzy podjęli walkę o to, żebyśmy my byli wolni. Myślę, że w każdej rodzinie jest taki bohater, który albo walczył z bronią w ręku o polskość, albo prowadził tą walkę w inny sposób: prowadząc tajne nauczanie, kultywując kulturę i tradycję polskie, wtedy kiedy z polskością walczono  – mówi Balicki

Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców przez licznie przybyłe delegacje.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.