- Reklama -

- Reklama -

1050. rocznica Chrztu Polski na Ziemi Biłgorajskiej

- Reklama -

 W minioną środę w Publicznym Gimnazjum w Tarnogrodzie odbyła się konferencja związana z 1050. rocznicą Chrztu Polski. Spotkanie było skierowane głównie do młodzieży. Wszystkich zebranych powitał dyrektor placówki Janusz Skubisz. – Od kilku miesięcy na terenie powiatu biłgorajskiego prowadzone są działania upowszechniające informacje o tym wydarzeniu, które dla naszej państwowości i dla naszej chrześcijańskiej narodowości, było bardzo ważne – mówił na wstępie dyrektor Skubisz, po czym przedstawił przybyłych gości. Obecni byli: ks. dziekan Jerzy Tworek, dr Dorota Skakój, przedstawiciele Biłgorajskiego Zespołu Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski z przewodniczącym Stanisławem Schodzińskim na czele oraz mieszkańcy Tarnogrodu. – Witam serdecznie młodzież z naszej szkoły. Ta konferencja jest przede wszystkim dla was. Chciałbym aby to spotkanie przyniosło dla was wiedzę przede wszystkim, ale umocniło w was również wiarę, w to, co wydarzyło się w Polsce 1050 lat temu i co przez te 1050 lat nasi przodkowie rozwijali i co jest również waszym zadaniem – dodawał dyrektor. 

Następnie głos zabrał Stanisław Schodziński, który dziękował z atak liczne przybycie młodzieży zarówno z Tarnogrodu jak i Różańca Pierwszego. Kolejno dr Dorota Skakuj przedstawiła wykład dotyczący wielowyznaniowości powiatu biłgorajskiego. Przedstawiła religie, jakie na przestrzeni lat wyznawali nasi przodkowie. Na naszych terenach przeważała religia katolicka, prawosławna oraz wyznanie Mojżeszowe. Pojawiały się również religie protestanckie oraz wyznawcy kościoła unickiego. 

urząd MArszałkowski projekt

Po wykładzie Henryk Grabias z Komitetu Upamiętnienia Miejsc Pamięci Narodowej przy parafii św. M. Magdaleny w Biłgoraju przedstawił referat dotyczący zmagań mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej i kapłanów kościoła katolickiego, w tym z Tarnogrodu, z systemem komunistycznym na przykładzie ks. Jana Mroza. Następnie został zaprezentowany film „Ks. Jan Mróz – kapłan niezłomny”. Przypomnijmy, że  ksiądz Mróz urodził się w 1907 roku w Gminie Chrzanów, a w 1930 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W czasie II wojny światowej był proboszczem w Górecku Kościelnym i jednocześnie kapelanem oddziałów AK, które stacjonowały w okolicznych lasach. Po wojnie został mianowany proboszczem parafii Puszcza Solska (św. Maria Magdalena), wówczas także rozpoczęły się represje ze strony służby bezpieczeństwa. Warto też zaznaczyć, że przygotowany przez Komitet Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej film o ks. Janie Mrozie został doceniony przez Instytut Pamięci Narodowej. Praca autorów filmu i osoba byłego proboszcza „u Marii Magdaleny” została nagrodzona „Kamieniem pamięci”.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.