- Reklama -

100 lat dla „Wygibusów”!

W tym roku kapela „Wygibusy” obchodzi jubileusz 25-lecia swej działalności. Obchody odbędą się 28 maja (sobota) o godz. 17.00 w Biłgorajskim Centrum Kultury. „Poprawiny” w niedzielę następnego dnia w Dąbrowicy.

W sobotę oprócz „Wygibusów” na scenie BCK posłuchamy również Zwierzynieckiej Kapeli Podwórkowej i Kapeli „Stah” z Werbkowic. Będzie jeszcze niespodzianka zaskakująca widzów. Kapela „Wygibusy”, BCK oraz Cech Rzemiosł Różnych w Biłgoraju serdecznie zapraszają fanów tej doskonałej i lubianej kapeli.

Aktualny skład „Wygibusów”:

– Jan Szymaniak – założyciel, akordeonista i kierownik kapeli, wokalista oraz autor słów i melodii.

– Wiesław Garbacz – skrzypek oraz świetnie grający na banjo mandolinowym (ponad dwudziestoletni staż)

– Bogdan Garbacz – basista, bębnista i wokalista

– Krystyna Kufera – solistka kapeli, dba o stroje kapeli, czasem pisze teksty. Jest „duszą” „Wygibusów”

– Robert Sarecki – od dwu lat gra na banjo i gitarze, a także pięknie śpiewa.

  Z kapelą współpracują i występują od czasu do czasu:

– Jan Kukiełka – puzonista

- Reklama -

– Jarosław Gadaj – instruktor muzyczny, wirtuoz akordeonu

– Tomasz Chołyst – „ósmy Wygibus”, akustyk, który świetnie nagłaśnia występy kapeli.

 

*

  W jednej z wielu piosenek „Wygibusy” śpiewają: „W Biłgoraju jest kapela, co pogrywa co niedziela” i to jest prawda. Jeśli nie mają występów, to niemal w każdą niedzielę swe popołudnia przeznaczają na próby. W pierwszych latach działalności repertuar kapeli ograniczał się do trzydziestu utworów. Aktualnie mogą zagrać do dwustu piosenek. W repertuarze kapeli są piosenki lwowskiej i warszawskiej ulicy, stare przeboje, żartobliwe piosenki żydowskie, ulubione przez panią Krysię piosenki cygańskie, melodie innych narodów, piosenki żołnierskie i partyzanckie oraz utwory własne autorstwa Jana Szymaniaka i Krystyny Kufery.

Przez 25 lat „Wygibusy” dały ponad tysiąc występów. Podziwiano i oklaskiwano muzyków w wielu miastach całej Polski. Wystarczy, że wymienię kilka z nich: Warszawa, Kraków, Łódź, Lublin, Biała Podlaska, Rzeszów, Przemyśl, Krasnystaw, Tomaszów, Hrubieszów, Kraśnik i wiele, wiele innych.

„Wygibusy” wyjeżdżały 20 razy z występami za granicę (Litwa, Ukraina, Słowacja, Węgry, Czechy i Niemcy) nie tylko do miast zaprzyjaźnionych z Biłgorajem.

Od pierwszych lat działalności kapela współpracuje z Cechem Rzemiosł Różnych w Biłgoraju. W XVII edycji otrzymała specjalne wyróżnienie Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta za popularyzację tradycji i kultury Ziemi Biłgorajskiej. Nasza kapela otrzymała nagrodę w Warszawie w 2011 r. i wystąpiła w sali Rzemiosła Polskiego dla uczestników z całej Polski.

Kapela w tym roku została odznaczona srebrnym medalem imienia Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego – podziękowania dla inż. Jana Pyznarskiego. Srebrny medal otrzymał również kierownik kapeli Jan Szymaniak. Najwięcej radości sprawiło panu Szymaniakowi przyznanie przez Radę Miasta tytułu zasłużonego dla Miasta Biłgoraj. Gratulujemy, dziękujemy i prosimy o następne 25 lat!

 

Kazimierz Szubiak

 

Przypominam. Scena Amatora BCK zaprasza w dniach 22 i 23 kwietnia o godz. 20.00 na spektakl teatralny „Ożenek” M. Gogola. Wystąpią czołowi aktorzy – amatorzy naszego miasta.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.