- Reklama -

- Reklama -

1 procent dla Basi

- Reklama -

Basia przyszła na świat 28.09.2012 roku, w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Od tego momentu przez 138 dni przebywała w szpitalu. Tam stwierdzono u niej zespół wad wrodzonych: artrogrypozę (stopy końsko-szpotawe, przykurcze w stawach nadgarstkowych, przykurcze palców, wzmożone napięcie mięśniowe), niewydolność oddechową, wrodzone zapalenie płuc, krwiak podokostnowy, drożny otwór owalny.

Basia nie posiadała też odruchu ssania i połykania (siedem miesięcy karmiona była sondą dożołądkową). Od trzeciego tygodnia życia u Basi występowały zagrażające jej życiu incydenty bezdechów. Swoją pierwszą operację ortopedyczną przeszła już w czwartym miesiącu życia. 

toyota Yaris

Przez pierwszych piętnaście miesięcy życia Basia wymagała stałej tlenoterapii, a jeszcze do niedawna systematycznego odsysania wydzieliny z górnych dróg oddechowych i częstych nebulizacji. Do lipca 2014 r. była podopieczną Wielkopolskiego Hospicjum Domowego.

Od pierwszych dni życia Basia poddana została intensywnej rehabilitacji ruchowej oraz logopedycznej. Pomimo tego i pomimo swego wieku nie mówi, nie chodzi, nie jest w stanie zmienić pozycji ciała. Nie sygnalizuje też potrzeb fizjologicznych. Ma wyraźnie opóźniony rozwój psychoruchowy.

Basia poddawana jest codziennej rehabilitacji domowej m.in. za pomocą tzw. "patteringów". Jest to bardzo intensywna i kosztowna metoda (ze względu na konieczność udziału w ćwiczeniach dwóch osób), która przyniosła znaczną poprawę jej stanu zdrowia. Dzięki tej metodzie Basia bardzo poprawiła się oddechowo i już od ponad roku nie wymaga stałej tlenoterapii. Dzięki codziennej rehabilitacji domowej – ku naszemu wielkiemu szczęściu – w wieku dwóch lat Basia zaczęła raczkować!

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Basia wymaga wielu sprzętów ortopedycznych pozwalających jej na naukę pionizacji i utrzymanie prawidłowego ustawienia nóg – pionizatora, ortez dynamicznych AFO oraz szyny Denis-Brown – wymagających wymiany wraz z wiekiem dziecka. Poza ciągłą rehabilitacją ruchową Basia korzysta dodatkowo z zajęć rehabilitacji w wodzie – aquaterapii. Miesięczne wydatki na rehabilitację Basi to koszt ok. 1500-2000 zł. Od września ubiegłego roku została wprowadzona u Basi bardzo kosztowna terapia, mogąca w znaczny sposób wspomóc jej rozwój psychoruchowy tzw. terapia aminokwasami (jej koszt to ok. 1200 zł za 45-dniową kurację).

Basia wymaga intensywnej rehabilitacji psychoruchowej, logopedycznej oraz specjalistycznych pomocy ortopedycznych, których obecny system nie zapewnia.

Pomimo wielu ograniczeń jest pełną życia dziewczynką, która dzięki Tobie ma szansę na samodzielność, na to, by stanąć na nogi i jak inne dzieci cieszyć się życiem!

Jak pomóc Basi?

Przekaż 1% podatku 

w deklaracji, wpisując cel szczegółowy: 240-211 Barbara Ożga 

lub wpłacając darowiznę na rachunek fundacji 

nr 60 1140 2004 0000 3502 7501 0722,

w tytule przelewu wpisując: 240-211 Barbara Ożga.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.