„Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”

W poniedziałek, 16 października 2017 r., w Muzeum w Bielsku Podlaskim odbyło się otwarcie wystawy oraz podsumowanie Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”. W tegorocznej, dwunastej edycji, zatytułowanej „Idźmy naprzód z nadzieją” – Weronika Mielnik z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju otrzymała wyróżnienie.

 

Jury pod przewodnictwem ks. prałata Kazimierza Siekierko, Dziekana Bielskiego, Proboszcza Parafii Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim – przyznało nagrody i wyróżnienia w pięciu kategoriach. Sukces w konkursie jest tym bardziej znaczący, iż do tegorocznej imprezy zgłoszono ogółem 2027 prac z Polski i zagranicy, w tym 46 ze Stanów Zjednoczonych, 22 z Wielkiej Brytanii, 12 z Ukrainy i 2 z Litwy. Mnogość interpretacji oraz wysoki poziom prac w poszczególnych kategoriach nie ułatwiał pracy jury. Obrady były trudne, ponieważ dotyczyły nie tylko sfery plastycznej, ale również natury teologicznej i interpretacji prac pod kątem tegorocznego hasła – „Idźmy naprzód z nadzieją”.

16 października to symboliczny dzień, dzień wyboru naszego rodaka Karola Wojtyły na Papieża. Dla większości uczestników konkursu to postać nieznana, zapisana już w naszej historii. Dlatego ważne jest, aby pokolenia ludzi, którzy mieli okazję żyć i podziwiać tego wspaniałego człowieka, jego nauczanie i pontyfikat, przekazywały dzieciom i młodzieży, to co pozostawił nam w duchowym spadku. Hasło tegorocznej edycji konkursu mówi o nadziei, która płynie przecież z przykładu całego życia św. Jana Pawła II.

 

Weronika Mielnik ma czternaście lat i uczęszcza na zajęcia plastyczne do pracowni Tęczowa Malarnia działającej w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju. Za swoją pracę otrzymała jedno z sześciu wyróżnień w kategorii 13-19 lat. Opiekunem artystycznym tej utalentowanej młodej artystki jest Anna Świca.

W swojej pracy, Weronika ukazała świętego papieża idącego wśród czerwonych róż i niosącego monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Jego postać otoczona jest światłem, niczym nimbem. Obok widzimy ukrzyżowanego Jezusa. To symboliczne zestawienie, gdyż światło otaczające postać Jana Pawła II przypomina nam o nadziei, którą otrzymujemy w każdorazowym spotkaniu z Jezusem.

 

Organizatorem tej wyjątkowej imprezy jest Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku wraz z Wydziałem Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Dekanat Bielski. Patronat Honorowy nad konkursem objęli: Jego Eminencja Biskup Drohiczyński Tadeusz Pikus, Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Instytut Teologii Pastoralnej i Katechetyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Starosta Bielski i Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski.

 

Anna M. Świca

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.