Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Żywność czeka. Zgłoś się!

- Reklama -

1268 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 1028 zł dla osoby w rodzinie to dochód, który uprawnia do otrzymania pomocy żywnościowej z ostatniej edycji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. Jeszcze przed świętami Wielkanocy Stowarzyszenie Błonie chce rozpocząć wydawanie żywności także w każdej gminie w powiecie biłgorajskim. 

Co trzeba zrobić, aby otrzymać żywność? Przede wszystkim należy zgłosić się do swojego urzędu gminy lub miasta, gdzie pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej przeliczą dochód na osobę w rodzinie i ustalą, czy taka pomoc nam się należy. Jeżeli chcemy skorzystać z tej formy wsparcia, nasze nazwisko musi pojawić się na specjalnej liście, według której będzie wydawana żywność. O terminach i miejscu wydawania żywności powinni nas poinformować urzędnicy. 

Mulawa wybory do 05.04.2024

 – W najbliższym czasie Stowarzyszenie Błonie rozpocznie wydawanie żywności. Tak jak w poprzednim roku, jeszcze przed świętami stowarzyszenie chce wspomóc osoby, które do tej pory nie skorzystały z tego programu. Nie wszyscy też wiedzą, że od stycznia 2017 r. kryterium dochodowe uprawniające do korzystania z tego programu zostało znacznie rozszerzone – mówi Marzena Pieńkosz-Sapieha, prezes lubelskiego Banku Żywności.

Szanse na otrzymanie żywności mają także mieszkańcy powiatu biłgorajskiego. Jak mówi pani prezes, w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Korchowa "Jedność Wsi" planuje rozdać na terenie powiatu 22 tony konserw, mleka, cukru i mąki. – Chciałabym zachęcić wszystkich, którym przysługuje pomoc z PO PŻ do korzystania z niej. Wielu ludzi, którzy naprawdę potrzebują pomocy, niejednokrotnie wstydzi się z niej korzystać. Nie bójmy się prosić o pomoc, korzystajmy z pomocy, która nam przysługuje. Współpracując z panią prezes Banku Żywności w Lublinie, wiem, że w naszym województwie zapotrzebowanie jest ogromne, a ona dołoży wszelkich starań, aby pomoc trafiła do wszystkich potrzebujących. Wraz z nowymi wytycznymi ministra pracy i polityki społecznej oraz podniesieniem progu dochodowego poszerza się grono beneficjentów – mówi Małgorzata Gromadzka, jedna z członkiń stowarzyszenia, a jednocześnie przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Bank Żywności nie tylko wydaje produkty spożywcze i posiłki, realizuje także cykliczne warsztaty. Ich celem jest włączenie osób w trudnej sytuacji  materialnej w funkcjonowanie swoich społeczności lokalnych, wzmacnianie ich samodzielności i kompetencji. Dlatego organizowane są warsztaty kulinarne dla różnych grup wiekowych z udziałem ekspertów kulinarnych, kuchmistrzów i dietetyków, pokazujących różne możliwości przygotowania potraw i wykorzystania artykułów spożywczych. Odbywają się także warsztaty dietetyczne i dotyczące zdrowego żywienia czy warsztaty edukacji ekonomicznej. Bank Żywności realizuje również programy edukacyjne mające na celu zapoznanie uczestników z zasadami zdrowego odżywiania i przeciwdziałania marnowaniu żywności. – Nie od dziś wiadomo, że lepiej dać człowiekowi wędkę a nie rybę. Nasze działania umożliwiają osobom w trudnej sytuacji życiowej wejście na trampolinę, która zaprowadzi ich do lepszego życia. Pomoc żywnościowa, udział w warsztatach i szkoleniach to początek takiej drogi – dodaje prezes lubelskiego Banku Żywności i zachęca GOPS-y, MOPS-y i organizacje pozarządowe do współpracy.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.