- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Żołnierze wyklęci na zawsze w pamięci

- Reklama -

Organizatorem wydarzenia była Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Ośrodek Kultury w Księżpolu. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przebiegały pod hasłem "Żołnierze wyklęci na zawsze w pamięci". Tego dnia w remizie OSP w Księżpolu można było wysłuchać prelekcji historycznej, którą wygłosił Michał Czacharowski.

 Nazwa "żołnierze wyklęci" po raz pierwszy została użyta w 1993 roku podczas wystawy na temat podziemia niepodległościowego. I chociaż niektórzy historycy mówią, że jest to określenie propagandowe, i tak jest świetnym nośnikiem symbolicznym – mówił na wstępie. Opowiedział o biłgorajskich aspektach tego tematu. – Niewątpliwy i największy wpływ na tworzenie podziemia niepodległościowego po drugiej wojnie światowej miała Armia Krajowa. Na terenie Ziemi Biłgorajskiej początek tworzenia podziemia miał miejsce w lipcu 1943 roku, kiedy oddziały Armii Czerwonej wkraczały na jej teren – kontynuował swój wykład historyk. Wspomniał on o bohaterskich akcjach dowódców, takich jak odbicie więźniów politycznych z biłgorajskiego więzienia czy ataki na tworzące się posterunki policji w Biszczy.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Po prelekcji zebrani mieszkańcy obejrzeli film dokumentalny ze zbiorów IPN w Lublinie oraz eksponaty wystawy historycznej Ireneusza Schaba. Na zakończenie miał miejsce koncert pieśni żołnierskich i patriotycznych w wykonaniu Chóru "Tęcza", zespołu "Plejada" i zespołu "Konwalia" z Księżpola.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.