- Reklama -

Łowy z sokołami (FOTO)

Pięciu uczniów wraz z opiekunem Wiesławem Duńko z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju uczestniczyło w 43. Międzynarodowych Łowach z Sokołami w Busku Zdroju oraz w Forum Sokolniczym w Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku.

Pierwszego dnia uczniowie brali udział w Forum Sokolniczym. Na Forum poruszane były tematy z zakresu techniki układania psów podsokolich, obrączkowania sów na terenie Polski, wyposażenia sokolnika, pokazu broni białej. Forum zakończyło się pokazem układania ptaków drapieżnych przez uczniów Grupy Miłośników Ptaków Drapieżnych Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku.

Drugi dzień pobytu związany był z łowami z ptakami drapieżnymi w miejscowości Busko Zdrój. W tym roku przyszło nam polować z grupą z sokolników, którzy polowali na bażanty i kuropatwy z wykorzystaniem psów podsokolich pointerów. Psy z wielką zaciekłością poszukiwały bażantów w trzciniczysku. Po znalezieniu bażanta pies przystawał w tzw. stójce, a myśliwy wypuszczał w tym czasie sokoła, który wzbijał się na odpowiedni pułap. Gdy sokół był już na odpowiedniej wysokości, sokolnik wraz z psem wchodził w trzciniczysko, płosząc bażanta. W tym czasie sokół z wielką prędkością atakował spłoszonego bażanta.

- Reklama -

Uczestnictwo w Forum wzbogaciło wiedzę uczniów i przygotowało ich do zajęć praktycznych, jakim było polowanie. Samo polowanie dla osób zainteresowanych łowiectwem jest dużym przeżyciem. Nie inaczej było z moimi uczniami. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelegentów na Forum. Uczestnicząc zaś w polowaniu, mogli w rzeczywistości ocenić rolę sokołów w polowaniu na bażanty. Zaangażowanie i zdobyta wiedza w znacznym stopniu przyczynią się do rozwoju ich zainteresowań i pasji. Śmiem sądzić, że w przyszłości będą dobrymi leśnikami i myśliwymi, dbającymi o piękno naszych polskich lasów i zwierzyny w nich mieszkającej.

 

Z sokolniczym pozdrowieniem „Chwal ćwik”

     Wiesław Duńko

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.